Roma bir günde inşa edilmedi

Yazımıza “roma die uno non aedificate est” diyerek başlıyoruz. Yani “Roma bir günde inşa edilmedi.” Bu bizim için ne ifade etmeli? Uygarlığın şekillenerek ilerlediği, insanların birbiriyle pek çok konuda etkileşim yaşadığı bir şehir Roma, öyle ki Osmanlı için İstanbul ele geçirildikten sonra Kızıl Elma hedefinin Roma olduğu ifade edilmiştir. Ancak bu görkemli, tarihi şehir öyle bir gecede inşa edilmedi. Roma şehrinin tam 2800 yıllık bir tarihi var ve uzun bir emeğin bir çabanın sonucu olarak bugüne erişti.

Bizler için de böyle. Yeni bir dil öğrenmek öyle bir gecede başarılacak bir iş değil. Yarın ki yazılı-sözlü sınavımıza hazırlanmıyoruz, hakkında az bilgiye sahip olduğumuz bir dili öğrenmek için uğraşıyoruz. Bu yalnızca dil için de değil ustalaşmak, çok iyi öğrenmek istediğiniz her konu için geçerli. Uzun bir çaba, meşakkatli bir yol, bezdirecek bir hedef olacak ancak şu var ki en sonunda elde ettiğiniz şey Roma şehri gibi görkemli olacak.

Başarı Merdivenleri - Roma bir günde inşa edilmedi

Roma’nın bir gecede kurulmadığı durumunu somutlaştırmak için daha başka bir tümce bulalım. O halde şunu söylemeliyiz: “Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır. ” Bizim anlamamız gereken şey hangi anlamda olursa olsun başarının kısa bir sürede elde edilmediği, bir süreç ve sabır işi olduğudur. Bu süreçte önemli olan şey durmadığınız sürece ne kadar yavaş ilerlediğiniz önemli değildir. Çabalarınızın, uğraşlarınızın, çalışmalarınızın en ızdırap dolu günlerinde kendinize şunu söylemelisiniz: “Bu geceler bittiğinde Roma şehri benim olacak, bu görkemli şehri ben inşa etmiş olacağım ve keyifle seyredeceğim.” Şimdi nasıl bir Roma inşa edeceğinizi seçmek size kalmış.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*